Camişerif Mah., 5232 Sk., Buğdaycı İşhanı, Kat: 2, No : 11, Mersin, Türkiye
0324 238 04 38
info@meypal.com.tr

Mandalina

MeypalMandalina Çeşitleri,
Mandalina; Ilıman iklimde yetişmekte olan turunçgiller familyasına ait bir meyvedir. Sarı, turuncu, kırmızı renklerde olan mandalina, sulu ve etli bir yapıdadır. Portakala nazaran daha yumuşak olan mandalina, kabuğu soyularak yendiği gibi sıkılarak suyu da içilebilir. Türkiye’de daha çok Ege ve Akdeniz bölgesinin kıyı kesiminde yetiştirilmektedir. Çeşitleri ise aşağıda sıralanmıştır.


Ellendale

Meyveleri son derece büyük ve kalitelidir. Sulu, hoş kokulu, lezzetli ve şeker asit oranı ideal olan bir çeşittir. Hasadı Şubat-Mart aylarında yapılır. Meyvenin hücre aralarında bağlantısı kesilmesi halinde bile ağaç üzerinde uzun süre kalabilir. Ticari depolama ve taşımaya uygundur.


Dobashi

Dobashi; Ağaçları kuvvetli. Turunçgiller familyası çeşitleri arasında soğuğa en dayanıklı çeşitlerden biri olarak bilinir. Güçlü ve genç ve dalları ufak dikenlere sahiptir. Erkenci bir çeşit. Ticari olarak depolama ve taşımaya uygundur, verimli bir çeşittir. Kabukları incedir. Yüksek derecede tada ve sağlam bir dokuya sahiptir.

Robinson

; Ağaçların dalları dikensiz olup dallar kırılma eğilimlidir, yaprakları geniş ve mızrak biçimindedir. Meyveler sapa kısmına bağlandığı yerde ufak bir boyuna sahiptir. Kabuğu ince, pürüzsüz, meyve etine sıkı bağlı olmasına rağmen, kolay soyulabilmektedir. Ticari Depolama ve taşıma ve uygundur. Çekirdek miktarı tozlayıcıya göre değişkenlik gösterir. Meyvede hücre aralarında bağlantı kesilmesi azdır. Oldukça büyük ve lezzetli meyvelere sahiptir. Meyve eti oldukça sulu ve kalitesi çok yüksektir. Kabuğu meyve etine sıkı bağlı, soyulması çok kolay değildir. Meyve, ağaç üzerinde iken hücre bağlantısı kesilmeden uzun süre ağaç üzerinde kalabilmektedir.

Lee

Ağaçları Robinson’a göre daha zayıftır. Meyvesinin kabuğu ince, koyu kırmızı, yuvarlağa yakın, kolay soyulabilen, tatlı, lezzetli, hoş kokulu ve oldukça gevrektir.

Sanburst

“Ağacı büyük olup erken hasad edilen bir çeşittir. Meyvesi baş ve çiçek burnu ucundan basık, kabuk rengi turuncudan kırmızıya doğru giden tondadır. Meyve eti renkli ve suludur. Kasım ayı ortasından Aralık ayı ortasına kadar olgunlaşır.

Fremont

Ağaçları orta kuvvetlidir ve dikine büyüme eğilimlidir, dalları dikensizdir, erken yaşta meyve verir. Meyve kabuğu koyu kırmızı ve portakal renkli pürüzsüz ve parlaktır. Kabuk meyve etine sıkı bağlı ve çok kolay kırılıp ufalanan bir yapıya sahiptir. Depolama ve taşımaya uygundur. Meyveler yuvarlak biçimde, çok çekirdekli olur. Bir yıl ürün verir bir yıl vermez.

GET STARTED NOW

Satsuma

Ağaçları yayvan biçiminde, taçlı ve az yapraklıdırlar. Akdeniz bölgesinde genelde Rize mandalini olarak tanınır. Erken ürün veren verimli bir çeşittir. Ticari depolama ve taşımaya uygun olup meyve kabuğu ise ince ve kolay soyulmaktadır. Çekirdeksiz ve yüksek derecede tada ve kokuya sahiptir. Hasadı Eylül sonu Ekim başıdır.

Okitsu

Ağaçları güçlüdür. Mandalinalar arasında en erken ürün veren çeşitlerden biridir. Meyveleri büyük ve yassı şeklindedir. Çekirdeksiz, şekerli olup kabuğu kolayca soyulmaktadır. Okitsu’nun erkenci türü Satsuma olarak dikimleri artmıştır. Satsuma’ya göre 2 hafta daha erken hasadı yapılmaktadır. Depolamaya elverişlidir.

W. Murcott

 Meyve kabuğu kırmızıya yakın turuncu renktedir, meyvenin iç kısmı parlak turuncu renktedir. Geç hasadı yapılan bir mandalin türüdür (Şubat-Mart döneminde olgunlaşır). Kendine has hoş bir kokusu vardır ve oldukça tatlı bir çeşittir.

Nova

Ağaçları büyük, kuvvetli ve yaprakları ise parlaktır. Meyve eti kalitesi oldukça yüksek, iri ve lezzetlidir. Çekirdek sayısı tozlayıcıya bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Verimi oldukça yüksek olan bir çeşittir. Hasadı Kasım-Aralık aylarında yapılır.

Orri

Kabuk rengi turuncu, sulu parlak kabuklu bir mandalina türüdür. Hasadı Şubat, Nisan döneminde yapılmaktadır. Çok tatlıdır, asidi azdır ve kolay soyulur. Ortalama 120 gr’dır.

Murcott

 Meyve kabuğu kırmızımsı turuncu, iç kısmı parlak turuncu renktedir. Geç olgunlaşan bir mandalina türüdür (Şubat, Mart döneminde hasadı yapılır). Kendine has bir kokusu vardır ve gayet tatlı bir çeşittir.